AN UNBIASED VIEW OF CZARNA PLAMKA NA OKU

An Unbiased View of czarna plamka na oku

An Unbiased View of czarna plamka na oku

Blog Article

Należy pamiętać, że lek eliminuje tylko  jeden z componentów tej  choroby , czyli zmniejsza obrzęk siatkówki poprzez częściowe niszczenie  neowaskularnej błony podsiatkówkowej , natomiast  nie ma wpływu na inne powikłania występujące w wysiękowym AMD.

Terapia anty-VEGF to podawanie leku anty-VEGF do wnętrza gałki ocznej. Leki anty-VEGF swoją nazwę biorą od angielskiego skrótu anti vascular endotheliar growth variable, czyli są to substancje hamujące naczyniowy czynnik wzrostu śródbłonka. Pierwszym lekiem z tej grupy, który pojawił się na świecie był Avastin (bevacizumab), został zarejestrowany przez amerykańską FDA (food stuff and Drug Administration – instytucję legalizująca żywność i leki w United states of america) do stosowania do żyły, a pierwszym wskazaniem do jego stosowania był nowotwór jelita grubego. Zastosowanie tego leku w przypadku nowotworu było możliwe ponieważ Avastin podobnie jak inne leki anty-VEGF hamuje rozrost naczyń krwionośnych, a bez naczyń krwionośnych nowotwór nie może się rozwijać.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące schorzeń dotyczących plamki żółtej zapraszamy do kontaktu. Nasz zespół udzieli Ci informacji lub znajdzie dogodny termin wizyty.

Iniekcje, zwane popularnie przez pacjentów „zastrzykami w oko”, to nowoczesny sposób leczenia chorób siatkówki. Zastrzyki do wnętrza gałki ocznej rozpowszechniły się w 2006 roku, kiedy do okulistyki wprowadzono lek Avastin.

 Jednocześnie ciecz szklista staje się bardziej płynna i powstałe odłamki mogą w niej swobodniej pływać, zmieniając ilość światła dostającego się do siatkówki.

Profilaktyka Zwyrodnienie plamki żółtej to jedna z powszechnych chorób oczu wieku podeszłMoi. Z tego względu od 55 roku życia należy regularnie badać stan siatkówki. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie i leczenie.

Przyczyny Jaskra to zbiorcze określenie różnych typów chorób; większość z nich cechuje się zwiększonym ciśnieniem śródgałkowym i/lub zaburzeniami krążenia wpływającymi na nerw wzrokowy. W rzadszych przypadkach do jaskry może dochodzić przy niskim ciśnieniu śródgałkowym Niektóre czynniki ryzyka sprzyjają wzrostowi ciśnienia śródocznego, a co za tym idzie – rozwinięciu się jaskry.

Do tej grupy zalicza się też przewlekłe narażenie na promieniowanie ultrafioletowe. Przyczynami pojawiania się objawów są pogarszanie się ukrwienia plamki, wzrost patologicznych naczyń podsiatkówkowych (będący reakcją na niedotlenienie związane z zaburzeniami krążenia) oraz unoszenie się lub zanik nabłonka barwnikowego.

Rozrastający się guz naciska na naczynia w gałce ocznej, zwiększając tym samym ciśnienie wewnątrzgałkowe, które może uszkodzić nerw wzrokowy.

Zastanawiasz się, co oznacza czerwona plamka, która pojawiła się na Twoim oku? Najczęstszą przyczyną pojawienia się czerwonej plamki na oku jest pęknięcie naczynia krwionośnego. Zwykle nie zaburza to ostrości wzroku i nie ma negatywnego wpływu na zdrowie.

Zewnętrzną warstwą jest nieprzezroczysta twardówka. Jej przednia część przechodzi w rogówkę i razem tworzą szkielet gałki ocznej. Oprócz tego rogówka załamuje światło w oku. 

AMD występuje w dwóch postaciach: niewysiękowej ( suchej )  i wysiękowej (mokrej). W pierwszym przypadku mamy do czynienia z  różnego typu zwyrodnieniami siatkówki. W drugiej dodatkowo pojawiają się  nieprawidłowości naczyniowe.

Tęczówka znajdująca się bezpośrednio za rogówką, nie tylko nadaje kolor oczom. Posiada ona także otwór – źrenicę,  regulującą ilość światła wpadającego do oka. 

Rozpoznanie AMD  stawiamy na podstawie badania okulistycznego , pomocne jest też badanie OCT (Optyczna Koherentna Tomografia ) angio-OCT oraz  angiografia fluoresceinowa. Warto podkreślić, że leczenie nie ma charakteru przyczynowego, a wszystkie leki jedynie opóźniają click here publishęp choroby. Bardzo ważne jest stosowanie diety bogatej w nienasycone kwasy tłuszczowe i dużą ilość warzyw z zieloną skórką( ze względu na zawartość luteiny i zeaksantyny)  za to ograniczającej tłuszcze zwierzęce i żywność wysokoprzetworzoną. Istotne jest także dostarczanie antyoksydantów jak witamina C, E, cynk, selen. Należy znacznie ograniczyć, a najlepiej rzucić palenie.

Report this page